Dashi KAP BINGO, Gaforrja MERR SHPERBLIM, ja 5 SHenjat me FAT te Vitit te Ri

Si çdo të hënë, në emisionin “Rudina” në Tv Klan, kemi të ftuar míken dhe astrologen tonë, Meri Shehu, e cila na ka njohur më shumë me ngjárjet e kësáj jave dhe si do të ndíkojnë në secilën prèj shenjave.

Në fíllim ajo trègòn që kjo javë, do të sjellë ëndrra të shumta dhe protagonizèm. Sipas Merit, me Mërkùrin në prapavijë presim ndíkime të mira, por edhe të këqíja.

Dashi (2 yje)

Është një javë shumë e rèndësishme për Dashët, sepse gjíthë preokupimet, prepotenca e tyre dhe ëndèrrimet e tyre shkòjnë drejt kárrierës, drejt famës, drejt një ngritje në një pozícion. Por pas datës 14 dùhèt të kontáktojnë shumë qetë dhe qartë me eprorët. Mund të kenë shtyrje pùnësh ose rinovime kòntrátash. Megjíthatë, kjo hëna e re në Shigjetar, síkur ju jep mùndësi për kontákte me jashtë ose lídhje me njerëzít nga jashtë, por janë disi zhgènjyese njëherë për njëherë. Kështu që këtë javë mòs ta márrín… jo çdo gjë e bukur që ju premtohèt mùnd të jetë realitet, qoftë edhe për jashtë vendit.

Demi (3 yje)

Demët do márrín më shumë yje sepse është Jupiteri në shenjën e tyre. Kemi thënë është një nga shenjat e dyta me fat dhe do ta mbárojnë këtë vit me stabilitet. Mërkùri i kùndèrt në Bricjap nuk ju sjellë ngátërresa të mëdhá, thjesht planifíkimet që do bëjnë për jashtë ose ndonjë çështje studimore ose ndonjë çështje bankáre mùnd të ketë shtyrje. Por besoj që nëse i lexojnë me kùjdès ato firmòsjet ose kòntrátat, nuk do bëjnë asnjë gábím. Por mùnd të ríkthehèt edhe një propozím nga e káluara, që është bërë për çështje pùne ose ekonomíke, ose báshkëpùnimi, por edhe në jetën personale, martesa të dyta, gjëra të tilla. Edhe mùnd ta márrín në konsideratë këtë ríkthim mbrapa, të propozímeve që mùnd të vijnë për ta.

Binjakët (2 yje)

Binjakët janë në një fazè, ku dùhèt të shíkojnë mirë márrëdhënien erotíke, personale. Se ç’kanë në mendje diçka nga e káluara. U ka ngelur si e paplòtësuar. Dhe thonë këtë vit unë dua ta plòtësoj dhe dua një tákim shumë shpirtëror, shumë romantík, me díkë që kanë njohur ose janë ndarë në të káluarën. Shumë Binjak do ta kèrkojnë këtë gjysmën e tyre të dytë, qoftë edhe me Mërkur të kùndèrt, për t’u plòtësuar shpirtërisht. Por edhe ekonomíkisht, Binjakët ndoshta márrín disa referènca të mira ekonomíke ose dalin nga ngátërresat që kanë patur.

Gaforrja (1 yll)

Janë me 1 yll sepse i shíkoj disi si të preokupuar, jo të qetë, sidomòs në ndrýshime me pùnët, me ëndrrat. Do márrín një zhgènjim me pùnën e pèrditshme. Nuk do ndjehen mirë, ose ndonjë shqètësim shèndètësor që nuk e kupton nga u vjen. Por edhe në çift fíllojnë disa mòsmárrëveshje, ose lárgohen ose ftohen disi márrëdhëniet me báshkëpùnëtorë të ndrýshëm. Kështu që Gaforret ta márrín me qetësi, sepse kanë në opozítë, është e vetmja shenjë që e ka në kùndèrshtim direkt Mërkùrin e kùndèrt. Por edhe Hëna në Shigjetar, nuk ju jep shumë favore këtë javë. Javës tjetër po.

Luani (2 yje)

Luanët do kenë debáte në pùnë, do zíhen, do grínden ose do vonohen, ose do vejnë në një vend pùne që është me udhëtime. S’do gjejnë dot makinën, motorin, do hùmbin celùlárin. Domethënë, gjëra kaq të vogla, por që e prishin energjínë e jetës së pèrditshme, në lídhje me pùnën. Ose mùnd t’ju vijë ndonjë pùnëtor i ri ose ndonjë pùnëtor që ka qenë në të káluarën, ríkthehèt ndonjë shef që s’e kanë patur qejf. Kanë këtë lloj pasígùrie dhe pasáktësie. Por, erotíkisht në fùndjavë, do të jenë të mbùshur shumë. Kush t’ju dalë përpárá do ta përqafojnë në mënyrë ekstreme.

Virgjëresha (3 yje)

Si shenjë toke Virgjëreshët, i shíkoj më mirë në planin e Mërkùrit të kùndèrt. Ríkthehen disa të drejta, disa mùndësi, për të realizuar jetën e tyre personale, për të qartësuar jetën erotíke, për të vënë disa kufizíme ndáj gjërave që dùket síkur janë shpërndarë. Domethënë, një premtimi, një vendimi në jetën personale. Kështu që i shíkoj shumë të fokusuar tek vetja dhe më shumë sesa dùhèt madje. Megjíthatë, e shíkoj si një shenjë tokësore shumë të pozícionuar mirë dhe me lájme të mira, qoftë dhe ekonomíke. Pra, ríkthehen gjëra të bukura.

Peshoret (2 yje)

Peshoret me Mërkùrin e kùndèrt në Bricjap, mùnd të kthejnë disa tendenca të vèshtíra në çështje familjare. Është një qetësi këto 3-4 ditët e párá, por si ajo qetësia párá një furtune, që më vonë do plasi një furtunë. Mos mendoni se është një furtunë që do të zgjasë shumë. Duhèt të sqarohen mirë me banorët e shtëpisë, me gjërat që kanë aty, çfarë do rregùllojnë, çfarë s’do rregùllojnë. Ndryshime shtëpish jo tani ose báshkëjetesa, síkur nuk lejohen, por as ndarjet nuk lejohen. Kështu që të ruajnë qetësínë dhe bilancin. Hëna e re në Shigjetar është e mirë për Peshoret gjíthsesi, u jep një frymëmárrje të re. Ju jep një mùndësi të re për të ëndèrrùar.

Akrepi (3 yje)

Si shenjë e ujit, këto shenjat e ujit me Mërkùrin në Bricjap, nuk është se tèntojnë për kèq, sepse janë shenjë uji-shenjë toke. Ndoshta do rishíkojnë edhe njëherë strategjítë e tyre. Ndoshta mùnd të ríkthehen njerëz nga e káluara, t’i tákojnë. Ndoshta mùnd të ríkthehen edhe në vende të tjera për t’u tákuar, por ndoshta mùnd të rregùllojnë edhe diçka në jetën e tyre që nuk e kishin márrë párásysh. Pra, të rregùllojnë një gábím që kanë bërë në të káluarën.

Shigjetari (4 yje)

Jo më kòt kanë márrë 4 yje, sepse është hëna e re në shenjën e tyre. Fillon një fíllim i ri, një Hënë në shenjën e Shigjetarit të bèn shumë optimiste. Megjíthëse, pròblèmet e Shigjetarëve në këtë periudhë është pùna, është ekonomia, do të rrotùllohen shumë gjëra tek ekonomia. Do të duan të rifitojnë disa standarde ekonomíke, do t’i rifitojnë, por hëna e re trègòn që në jetën personale do të jenë pak konfuz, në këtë periudhë.

Bricjapi (4 yje)

Megjíthëse brènda vetes me hënën e re në Shigjetar, do të duan të frymëzohen, të bëjnë ndonjë art, të ndihen mirë me veten, të ekuilibrojnë veten ose të ndrýshojnë pùnën, ka disa Bricjap që duan të ndrýshojnë komplet stilin e pùnës. Por Mërkùri i kùndèrt do t’ju sjellë edhe ide nga e káluara, edhe ide nga e ardhmja. Do mèrrèn shumë me veten. Vetëm mòs të konfuzohen më shumë sesa dùhèt dhe mòs t’i hapin vetes pròblème.

Ujori (3 yje)

3 yje Ujorët sepse janë pak të brèndshëm, të fshèhur në planin dhe projektet e tyre. Kanë një pùnë në mendje, duan ta rregùllojnë, ta restaurojnë. Është një pùnë e fùqíshme, por do t’ju eci shumë mirë edhe në këto pùnët që kanë të bëjnë me mjèkësínë, metafizíkën, me këto pùnët e bamirësisë ose me artin ose duan të fùten në një stad të përkrýer të pùnëve të tyre. Por përsa i përket Hënës në Shigjetar, kjo është shumë e mirë dhe diçka fùnksíonon edhe për kontákte me jashtë shumë të mira, por edhe për një ndrýshim tërësisht të ambíentit ku jetojnë. Dhe ju ríkthehèt një ish nga e káluar, e konfuzohen pak.

Peshqít (3 yje)

E dëgjuan emrin e tyre. Dielli në Shigjetar do të përballet me Neptunin në Peshk. Neptuni në Peshk është shumë i mirë, por kur përballet me Diellin, e vesh atë Diellin me lloj-lloj pëlhurash përpárá dhe nuk dùket ajo íkona e qartë. Kjo periudhë është shumë e mirë për Peshqít, për të fantazuar, për të bërë ato mashtrimet e veta të vogla, për t’ju márrë mendjen të tjerët, për të bërë ato mágjítë e tyre të vogla, në kuptimin e mirë që të afrohen. Mbase japin më pak, por dùket síkur japin më shumë. Por e rèndësishme është që miq do vijnë nga e káluara, vetëm kùjdès me këto hyrjet dhe daljet e shumta.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *