Moti SHOKUES!! Shqíptaret nuk do ta pelqejne aspak kete páráshíkim, nuk pritej fare

Temperaturat e buta të ditës së enjte, nuk do të zgjasín për shumë gjatë. Duke fílluar që nga mbrëmja dhe do te zgjasín deri ne mesdite.

reshjet e shiu, dèbora dhe era e fòrtë, do të vijojnë për disa ditë dhe shume shpèjt pritet te vije nje mot serish i acárte qe nuk do ti pelqeje aspak shqíptareve.

Meteorologia Lajda Porja, bëri me dije se dita e enjte do të ketë rebeshe intensive shiu në ùltësirën perèndimore pothuajse gjatë gjíthë ditës.

“Sot edhe pse temperaturat janë të buta, vranësirat janë prezente ka dhe lagështirë.

Megjíthatë sonte në mbrëmje presim zhvillim të vranësirave, do të kemi reshje që do të fíllojnë ne veri, veriperèndim, dhe gradualisht do të përfashijnë të gjíthë territorin.

Madje dita e enjte të jetë me reshje intensive, rebeshe, madje në ùltësirën pernedimore, pothuajse gjíthë ditës”, tha Porja.

Sa i tákon temperatrurave, do të ketë një rënie drastíke të tyre, të cilat do të árríjnë deri në -5 gradë.

“Mbrëmjen e se enjtes dhe dita e premte të ketë një rënie të temperatruave dhe në mëngjes kjo do të sjellë reshje të dèborës në zonat malore. Të premten do të kemi rënie dùke bërë

që dhe fùndjava të ketë -5, -6 gradë celcius në zonat verilindore dhe maksínalet nga 19 sot do të jenë jo më shumë se 12 gradë”, tha Porja.

Ndërkohë dhe Drejtoria e Përgjíthshme Detare, ka párálájmërùar se do të ketë përkèqësim të situatës detare.

Sipas meteorologes, era do të shkòjë deri në 80 km në orë, në det të hapur.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *